Veterinarski fakultet - prikaz tečajeva cjeloživotnog usavršavanja

Prikaz tečaja

Smanjena plodnost mliječnih krava (V) PREVENCIJA I SUZBIJANJE SMANJENE PLODNOSTI

Tip tečaja: Specijalistički tečaj Područje: Klinika


Prilikom uplate, uplatnicu ispunite na slijedeći način:

Uplata na: Veterinarski fakultet, Zagreb, Heinzelova 55
IBAN: HR1723600001101354554
Poziv na broj: 226-02-13
Svrha: Tečaj 226-[prezime i OIB polaznika]

Napomena: uplate moraju biti zaključene najkasnije sedam (7) dana prije početka tečaja.



Voditelj tečaja
prof. dr. sc. Darko Gereš
Klinika za porodništvo i reprodukciju

Iskustvo i kompetencije
Uže područje znanstvenog i stručnog djelovanja prof.dr.sc. Darka Gereša su reprodukcija ekonomskih domaćih životinja i domaćih mesojeda, te patologija mliječne žlijezde domaćih životinja. Uže područje rada je smanjena plodnost mliječnih krava. Voditelj tečaja, prof.dr.sc. Darko Gereš nosilac je Projekta istraživanja pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti pod brojem 053-0532052-2046, naslova Smanjena plodnost mliječnih krava. Nosilac je i Projekta gradskog ureda za poljoprivredu i šumarstvo naslova Epidemiološki monitoring stanja smanjene plodnosti mliječnih goveda na području Grada Zagreba, nosilac više programa prevencije i suzbijanja smanjene plodnost/neplodnosti u obiteljskim domaćinstvima u nekoliko županija. Također je suradnik i/ili savjetnik u prevenciji i suzbijanju smanjene plodnosti na nizu velikih mliječnih farmi. Recentno, savjetnik je za reprodukciju najbolje farme mliječnih krava u Republici Hrvatskoj, farme "Salaš" u Marijancima. Održao je šezdesetak tečajeva za doktore veterinarske medicine, desetine predavanja za doktore i uzgajivače iz reprodukcijske problematike. Koautor je dvije knjige i autor niza znanstvenih i stručnih radova. Tajnik je Hrvatskog veterinarskog drštva. Urednik je časopisa HVD-1893-SVC Veterinarski vjesnik.


Suradnici

 Prof.dr.sc. Petar Džaja  Zavod za sudsko i upravno veterinarstvo  Predavač
 Doc.dr.sc. Damjan Gračner  Klinika za unutarnje bolesti s Kolegijem za kinologiju  Predavač
 Prof.dr.sc. Željko Mikulec  Zavod za prehranu i dijetetiku domaćih životinja  Preavač
 Dr.vet.med. Neven Staklarević  Farma mliječnih krava "Salaš", Marijanci.  Suradnik
 Dr.sc. Josip Šimičić  Par - am d.o.o., Zagreb  Predavač
 Dr.sc. Romana Turk  Zavod za patološku fiziologiju  Predavač
 Dr.vet.med. Berislav Vulić  Farma mliječnih krava "Salaš", Marijanci.  Suradnik
 Dr.vet.med. Mario Zeman  Veterinarska stanica Slatina.  Suradnik
 Dr.vet.med. Robert Zobel  Veterinarska ambulanta "Vetmed", Stružec, Popovača.  Suradnik
 Dr.vet.med. Branimira Ževrnja  Klinika za porodništvo i reprodukciju  Suradnica
 Prof.dr.sc. Damir Žubčić  Klinika za unutarnje bolesti s Kolegijem za kinologiju  Predavač



Sažetak
            Cilj specijalističkog tečaja je stvaranje stručnog kadra za suzbijanje smanjene plodnosti u razdoblju prilagodbe europskim standardima. Republici Hrvatskoj danas nedostaju stručnjaci iz područja patologije reprodukcije i imperativ je educirati najmanje 150 - 200 doktora veterinarske medicine u kratkoročnom razdoblju. Specijalistički tečaj čine praktični i teorijski dio.
             Mliječno govedarstvo opterećeno je nizom problema, a glavni - smanjena plodnost, osnovni je modulator ekonomičnosti zbog uzročno-posljedične veze s čimbenicima zdravlja, managementom, hranidbom, nasljeđem, okolišnim utjecajima. Stanje plodnosti je zabrinjavajuće, o čemu se u Hrvatskoj slabo vodi računa. Ulaskom u EU i planiranim uvozom 150 000 mliječnih plotkinja, incidencija reprodukcijskih poremećaja će eskalirati te uzrokovati velike ekonomske pogubnosti.
             Reprodukcijsko zdravlje mliječnih krava prvenstveno je uvjetovano djelovanjem čimbenika koji u perinatalnom razdoblju inhibiraju otpornost. U toj se fazi ne opservira pojedinačna bolest već kompleksna aberantna i patološka stanja te njihova međuovisnost. Sustav poremećaja čija je etiopatogeneza locirana u predlaktacijskom razdoblju, glavninu simptoma manifestira u puerperiju, a posljedice kojih se reperkutiraju kroz cijeli reprodukcijski vijek, čine sindrom perinatalnih bolesti. Razdoblje nastanka im je u fazi negativnog energetskog balansa. Sintagma NEB označava metabolička zbivanja u tranziciji, prestanak im koincidira sa nastupom srednje laktacije. NEB je modulator reprodukcijske insuficijentnosti. Najjače manifestacije poremećaja su unutar dva tjedna poslije poroda kada su najintenzivnije kataboličke aktivnosti. Tada se očituju posljedice prethodnih stresorskih djelovanja vezane uz porod i manipuliranje plotkinjama. U NEB-u je povećan rizik nastanka oksidacijskog stresa, ketoze, mliječne groznice, distokije, retencije sekundine, metritis kompleksa, anestrija, laminitisa, mastitisa, dislokacije sirišta, sve u bliskoj uzročno-posljedičnoj vezi sa subfertilnošću. Esencijalni je uzrok hranidba, odnosno nemogućnost adekvatne nadoknade potrebne energije. Budući se na hranidbu može najizravnije utjecati, ona je glavni izvor problema. Selekcijskim radom stvorena je životinja malog želuca sa funkcionalno hipertrofiranom mliječnom žlijezdom. Rezultat je govedo proizvodne, nerijetko ekscesne, kataboličke predominacije sa visokom incidencijom reprodukcijskih poremećaja.
Plodnost je odlučujući čimbenik isplativosti mliječnog govedarstva. Glavnina su funkcionalni oblici subfertilnosti, neposredna posljedica poremećene neuroendokrine regulacije, uzrokovani greškama managementa, hranidbe, nasljeđem i stresorskim djelovanjima.
U svijetu je stalan trend pada plodnosti oko 1% godišnje, a najviši rizik nastanka bolesti koji smanjenu plodnost uzrokuju u peripartalnom je razdoblju. Pad reprodukcijske efikasnosti posljedica je poremećaja procesa metaboličke prilagodbe u krava u uvjetima negativnog energetskog balansa, dinamičnog procesa na koji se krave slabije ili jače adaptiraju, o čemu ovisi plodnost, glavni ekonomski čimbenik mliječnog govedarstva.
Epidemiološkim monitoringom zdravlja stada i reprodukcijskog statusa, analizom prosječnog trajanja steonosti, suhostaja, međutelidbenog indeksa, vremena početka i trajanja rasplođivanja, otvorenih dana, postotka koncepcije u prvom, drugom i trećem servisu, indeksa osjemenjavanja, non-returna, postotka izlučenja, učestalosti pobačaja, prematurnih poroda, cilj je ustanoviti štete koje poremećaji reprodukcije u širem smislu uzrokuju mliječnom govedarstvu, te procijeniti perspektive i potrebne mjere unapređenja. Analizom tipičnih i specifičnih uzroka smanjene plodnosti i njihove veze sa nasljeđem, managementom, hranidbom i okolišnim uvjetima, posebice u perinatalnom razdoblju, u fazi negativnog energetskog balansa, moguće je sagledati posljedice po kasniju plodnost te ustanoviti specifičnosti situacije u stadu. Stohastičkim postupcima moguće je odrediti rizik šteta te prognozirati buduće statuse. Raščlambom stanja ekstenzivnog i intenzivnog mliječnog govedarstva Hrvatske obzirom na reprodukcijske parametre i njihovom usporedbom sa jednakim parametrima stočarski razvijenih zemalja potrebno je ustanoviti stanje plodnosti mliječnih krava u Hrvatskoj.
Analiza metaboličkih profila dragocjen je pokazatelj zdravlja jedinke i stada i ukazuje na greške managementa. Edukacijskim procesom pokazat ćemo u teoriji i praksi važnost metaboličkih pokazatelja. Demonstrirat ćemo uzorkovanja, pripremu uzoraka, pohranu uzoraka, biokemijsku i enzimsku raščlambu te interpretaciju rezultata. Analizirat će se i tumačiti aktivnost proteina akutne faze, ukupni bilirubin, kolesterol, NEFA, kalcij, fosfor, magnezij, LDH, CK, amilaza, CRP, feritin, trigliceridi, SDH, GGT, AST, alkalna fosfataza, glukoza, ALT, BHB, natrij, kalij, kloridi, ukupni proteini, albumini i globulini, ureja i kreatinin, te ukazati na vezu metaboličkih poremećaja i smanjene plodnosti, nepovoljnog učinka negativnog energetskog balansa.
Praktični doprinos bit će i podizanje razine stručnog rada, osuvremenjavanje liječenja, aplikacija sustava prevencije, indukcije i sinkronizacije, poboljšanje detekcije estrusa, uštede, uvođenje RBH indeksa kao čimbenika procjene kvalitete stručnog rada te implementacija sveobuhvatnih prevencijskih protokola u perinatalnom razdoblju. Svi suradnici u tečaju vrhunski su stručnjaci za područja koja će pokrivati u procesu trajne edukacije.
            Specijalistički tečaj odvijao bi se edukacijskim ciklusima dvodnevnih tečajeva (dva uzastopna dana mjesečno). Kompletni ciklus činilo bi 5 (pet) dvodnevnih tečajeva koji bi se odvijali na Veterinarskom fakultetu i na terenu (obiteljskim domaćinstvima i farmama mliječnih krava).
 Kompletni ciklus tečajeve pohađalo bi 10 polaznika, uz mogućnost da zainteresirani kolege pohađaju neki od pojedinačnih tečajeva. Moguće je organizirati posebne tečajeve za doktore veterinarske medicine s farmi mliječnih krava i posebno za kolege s terena.
Ponuda kompletnog sadržaja specijalisičkog tečaja:
 
                                                                                       Verifikacija

                                           Smanjena plodnost mliječnih krava (V)
                                            PREVENCIJA I SUZBIJANJE 
                                                     
Tip tečaja: na fakultetu
 
1. SMANJENA PLODNOST MLIJEČNIH KRAVA (I) (ČIMBENICI PLODNOSTI)
2. SMANJENA PLODNOST MLIJEČNIH KRAVA (I) (ČIMBENICI NEPLODNOSTI)
3. SMANJENA PLODNOST MLIJEČNIH KRAVA (III)(KLINIČKA OBRADA I TIPOVI SUBFERTILNOSTI) 
 
4. SMANJENA PLODNOST MLIJEČNIH KRAVA (IV) (DIJAGNOSTIKA SUBFERTILNOSTI)


Mjesto održavanja
fakultet

Datum-i održavanja tečaja:
 dogovorno 

Trajanje tečaja:
2 dana

Tiskani materijal:
da+cd

Predviđeni broj polaznika:
od 10 do 15

Uvjetovanost tečaja:
Doktor veterinarske medicine

Ukupna cijena:
2200,00 Kn

Program tečaja:

Dan Od Do   Tema
 1  08:30  10:00   nastavni sat   Primjena informatike u epidemiologiji reproduktivne patologije (2 sata) (Šimičić)
 1  10:15  11:00   nastavni sat   Baza podataka i računalni programi za prikupljanje i analizu podataka (1 sat) (Šimičić)
 1  11:30  13:00   nastavni sat   Epidemiološki monitoring smanjene plodnosti mliječnih krava kao način kontrole (Gereš)
 1  13:15  14:00   nastavni sat   Stohastičko modeliranje, korelacijske matrice i ostale metode analize u reprodukciji
 2  08:30  10:00   nastavni sat   Analiza rizika nastajanja, progresije i posljedica štetnih učinaka u reprodukciji
 2  10:30  13:00   nastavni sat   Metode uvođenja u rasplođivanje (indukcija, sinkronizacija) (3 sata)(Gereš)
 2  13:30  15:00   nastavni sat   Provjera znanja (svi predavači i suradnici)
 2  15:00  17:00   nastavni sat   Dodjela diploma uz domjenak

  [povratak na listu]

Izradio Odsjek za informatiku